Všeobecný popis poloostrova

Názvem Gargano se označuje horský masiv a poloostrov o rozloze zhruba 2000 km2, který se vypíná z východního pobřeží Itálie do Jaderského moře. Je přibližně šedesát kilometrů dlouhý a čtyřicet kilometrů široký. Jako krajinný typ se Gargano nápadně liší od okolních oblastí jaderského pobřeží Itálie. Je hornaté, nejvyšší hory jsou tisícimetrové (Monte Calvo 1056 m n.m., Montenero, Monte Spigno, Monte Croce a nejvyšší Cornacchia 1152 m n.m.). Jsou zde velké náhorní plošiny a naopak velké doliny. Nejzajímavější je Dolina Pozzatina, hluboká 110 m. Lesnaté vnitrozemí a roviny klesají nebo jen tak plynou dolů k moři, k členitému pobřeží, tvořeném místy strmými skalami a jeskynními systémy, jinde plážemi. Gargano je také regionem zachovaných tradic, neboť i kulturně žilo dlouho o samotě a jediným spojením se světem bývali poutníci do svatyně v Monte Sant'Angelo. V posledních desetiletích se však mohutně, ale zároveň citlivě rozšiřují zdejší možnosti pro turistiku a přímořskou rekreaci. Gargano je klidná oblast venkovského naturelu, vzdálená turistickému velkoprůmyslu nejdražších letovisek, zato s příjemnou atmosférou a přitom s veškerým zázemím potřebným pro nerušenou rodinnou, skupinovou i individuální dovolenou.
Cestovatelé a návštěvníci jsou přitahováni mnohými malými městečky, rozloženými mezi pobřežím a neporušeným územím, v krajině s bohatými lesy a úrodnými ovocnými zahradami.

Lidé na Garganu žijí v 17-ti městech a obcích. Na západě je Rignano, Garganico, San Marco in Lamis, San Giovanni Rotondo, Monte Sant'Angelo a Mattinata. Podél pobřeží jsou Sannicandro Garganico, Cagnano Varano, Carpino, Ischitella, Rodi Garganico, Vico del gargano, Peschici a Vieste. Dále pak Lesina, Poggio Imperiale a Apricena. Poslední, ale ne nejmenší je takzvaná "královna zátoky" Manfredonia, bohatá svou skvělou historií a současně originální ochrana jižního předhoří. Manfredonia byla svědkem mnohých důležitých událostí, a nyní představuje vzor ekonomické obnovy jižní části Itálie.

Klima na Garganu je výrazně středomořské s poměrně vysokým úhrnem srážek. Tyto však spadají většinou od podzimu do jara, zatímco dlouhé letní období s teplotními vrcholy posunutými až do srpna je slunečné.
Gargano pociťuje účinky typického středozemního klimatu, s podzimními a zimními dešti. Deště dosahují 550-650 milimetrů za rok ve vnitřních plochách, okolo 900-1330 milimetrů na kopcích a v horách a 400-500 v jiho-východní části. Větry přicházející ze severu a severo-západu přináší značné množství vláhy. Pozoruhodný je v jižních oblastech vliv horkých větrů "sirocco" a proces vysušování.

Navzdory dešťům nejsou jezera a řeky snadno znatelné, protože země je velmi propustná. Gargano je charakterizované pozoruhodnou podzemní hydrografii, kde se nachází mnohé velké dutiny a díry. Existuje zde pouze několik řek, které mají ve svém korytě vodu po celý rok. Pokud se však řeky naplní, dosáhnou výrazné erozivní aktivity.

Administrativně spadá Gargano pod provincii Foggia, která je součástí historického správního kraje Apulie (Puglia) v jihovýchodním cípu Apeninského poloostrova.

Nálezy pěstních klínů, šípů a železných škrabadel prokazují předhistorické osídlení Gargana. Ve 3. stol. před n. l. obsadili toto území Římané, přinesli latinský jazyk, římské zákony, kulturu a všeobecný hospodářský rozkvět, který spočíval zejména ve výhodné poloze pro obchod s Orientem. V raném středověku připadlo území byzantské říši a na přelomu tisíciletí Normanům. Úpadek následoval ve 13. století a období chudoby pod střídavou nadvládou francouzskou a španělskou i za existence italského státu přetrvalo do poloviny 20. století. Obyvatele Gargana do dnešních časů ovlivňuje značné náboženské cítění a zejména kult archanděla Michaela. V bohatém folklóru hraje mimořádně důležitou úlohu symbol ohně.


Home